Wojna przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Wojna przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Zaledwie parę dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należałoby nabrać nieco refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całego kraju. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który może być dla społeczeństwa naprawdę niezwykle katastrofalny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy niemal w każdy dzień, bez wątpienia mają do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Stanowczo warto cyklicznie informować czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem ze smogiem. Jednym ze sposobów na zabezpieczanie się przeciwko degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego wspomniał również, że większość smogu w Polsce wyrabiamy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zdemontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także to, iż kłopot ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać początkowo w krajach o niepojęcie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezsprzecznie należałoby też mieć świadomość tego, co zasadniczo jest kluczową tego przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest nieprawdopodobnie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy